Kierownicy budowy monitorują i kontrolują prace na placu budowy. Koordynuje zespoły i instruuje pracowników. Docelowo to oni są odpowiedzialni za zapewnienie szybkiego i prawidłowego wzniesienia konstrukcji. Większość kierowników budów ma dyplom z inżynierii budowlanej. Pracują głównie dla firm budowlanych w budownictwie i inżynierii lądowej. Praca odbywa się często na zewnątrz, ale także przy biurku. Kierownicy budowy często są w ruchu i muszą być mobilni.
Zawód – kierownik budowy
Kierownicy budowy zapewniają, że na placach budowy wszystko zawsze idzie dobrze. Jako kierownik jesteś odpowiedzialny za zapewnienie, że życzenia klienta są prawidłowo realizowane. Kierownicy budów tworzą terminowy i ekonomiczny harmonogram oraz są odpowiedzialni za ostateczną kontrolę jakości i zarządzanie dokumentacją projektową.
Umie prowadzić negocjacje – umiejętności miękkie
Codzienna praca kierownika budowy jest złożona i zróżnicowana. Z jednej strony papierkowa robota do załatwienia przy biurku i negocjacje – z operatorem, dostawcami czy władzami.
Monitorowanie placu budowy
Regularne odwiedzanie placu budowy jest częścią zawodowej rutyny, aby przekonać się, że na budowie wszystko idzie dobrze. Niespełnienie planów projektu będzie wymagało odważnych działań i ewentualnie wdrożenia planu awaryjnego. W ten sposób kierownik budowy oszczędza koszty i zasoby – a być może nawet zapobiega poważnemu fiasku.
Zalety i wady pracy jako kierownik budowy
Są fazy, w których praca może stać się stresująca, a równowaga między życiem zawodowym a prywatnym może ucierpieć. W każdym razie ten zawód to praca jedna z bardziej stresujących. Kierownicy budów muszą negocjować ze złożonymi i różnie wyszkolonymi osobami kontaktowymi. Wymaga to ogromnej wiedzy o ludzkiej naturze i nie zawsze jest łatwe czy przyjemne. Kierownicy budów ponoszą za to dużą odpowiedzialność i mogą ostatecznie zobaczyć i dotknąć na własne oczy rezultatu swoich wysiłków.
Zadania kierownika budowy
Oto typowe zadania kierownika budowy:
- monitorowanie i kontrola placu budowy,
- przestrzeganie specyfikacji w pozwoleniu na budowę, w planach i innych przepisach,
- sprawdzanie, czy prace budowlane zostały wykonane prawidłowo,
- monitorowanie placu budowy,
- wypracowanie przepływu pracy,
- tworzenie kosztorysu,
- prowadzenie negocjacji i podpisywanie umów,
- utworzenie harmonogramu budowy,
- współpraca z usługodawcami i dostawami na plac budowy,
- kontrola nad kosztami i weryfikacja faktur,
- przestrzeganie wytycznych BHP.
Umiejętności, jakie powinien mieć kierownik budowy:
- umiejętności analityczne,
- myślenie abstrakcyjne,
- praca zespołowa,
- dokładność,
- chęć do nauki,
- zdolności do porozumiewania się,
- moc decyzyjna,
- pewność siebie,
- szybkie uczenie się,
- umiejętności organizacyjne,
- myślenie komercyjne,
- odporność psychiczna i fizyczna.
By ułatwić sobie pracę, kierownicy budowy często wybierają cyfrowy obieg dokumentacji i programy / aplikacje wspomagające ich pracę i skutecznie zarządzać dokumentacją techniczną.
Źródło: Atutor Integracja Cyfrowa