Breaking News

Konto maklerskie dla początkujących i zaawansowanych – jak wybrać odpowiednią platformę?

Oczekiwania wobec konta maklerskiego będą się znacznie różnić w przypadku początkujących i zaawansowanych inwestorów. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wartość zasilenia początkowego

Wśród głównych kwestii, które będą wpływać na wybór konta maklerskiego, z pewnością należy wskazać wymaganą wartość zasilenia początkowego. Standardowe konta w wielu przypadkach nie mają minimalnego wkładu, przez co próg wejścia staje się znacznie niższy. Jeśli jednak jesteśmy zainteresowani rozszerzoną ofertą i wyższym poziomem obsługi, prawdopodobnie będziemy musieli już na początku zainwestować pewną kwotę – mogą to być liczby rzędu nawet kilkuset tysięcy euro.

Dlaczego brokerzy wymagają wkładu początkowego? To przede wszystkim zabezpieczenie dla biura maklerskiego – minimalny depozyt pozwala zagwarantować sprawną obsługę zarówno infrastruktury, jak i wszystkich oferowanych funkcji. Z tego względu oferty z wymogiem zasilenia określoną kwotą na start wiążą się przeważnie z dostępem do specjalistycznego wsparcia.

Dostępność rynków

Kolejną różnicą pomiędzy kontem standardowym a profesjonalnym jest wybór instrumentów finansowych. Najprostsze oferty często obejmują jedynie polską Giełdę Papierów Wartościowych, z kolei propozycje dla zaawansowanych inwestorów powinny oferować dostęp również do rynków z innych krajów. Nie bez znaczenia są tu także same rodzaje aktywów. Osoby korzystające z kont premium przeważnie mają możliwość inwestowania bez ograniczeń w bardziej niestabilne instrumenty, jak również rozszerzony dostęp do tzw. dźwigni finansowej. Należy jednak zaznaczyć, że ryzyko jest w tym przypadku znacznie większe – broker powinien w pierwszej kolejności przeprowadzić wywiad z potencjalnym klientem, by określić, czy takie oferty będą odpowiednie.

Część brokerów oferuje bardzo szeroki wybór rynków zarówno dla standardowych, jak i profesjonalnych klientów. Warto pod tym względem zwrócić uwagę m.in. na ofertę home.saxo – duński bank umożliwia inwestowanie w ponad 40 tysięcy różnych aktywów z kilkudziesięciu krajów.

Wysokość opłat i prowizji

Wyższe wymogi pod względem kapitału początkowego oraz konieczność przejścia bardziej szczegółowej weryfikacji wiążą się także z większymi możliwościami w kwestii zarobków. Inwestorzy korzystający z kont premium mogą sporo zyskać dzięki znacznie obniżonym prowizjom – mogą one być tańsze nawet o kilkadziesiąt procent.

Wybór rodzaju konta powinien przede wszystkim zależeć od tego, jaką kwotę jesteśmy w stanie włożyć na start, i jak wygląda nasza wiedza na temat rynków finansowych. Standardowy rachunek to odpowiednia opcja dla większości klientów, jednak przy większym doświadczeniu w inwestowaniu zdecydowanie warto postawić na oferty dla profesjonalistów, które zapewniają znacznie większe możliwości.