Breaking News

Czym jest jaskra i jak się z nią walczy?

Ludzkie narządy wzroku mogą ulec uszkodzeniu lub nadwyrężeniu w wyniku oddziaływania wielu różnych czynników oraz schorzeń.

Do grona poważnych problemów, które są w stanie w sposób nieodwracalny pogorszyć i uszkodzić wzrok, należy zaliczyć jaskrę. Choroba ta jest dość trudna do zdiagnozowania ze względu na jej bezobjawowy charakter w początkowej fazie występowania. To właśnie dlatego bardzo istotną sprawą jest przeprowadzanie regularnych badań okulistycznych, głównie przez osoby, które miały do czynienia z jaskrą wśród członków swojej rodziny. Badania profilaktyczne umożliwiają szybsze zdiagnozowanie problemu i zastosowanie środków hamujących rozwój choroby.

Czym jest jaskra i jak się z nią walczy?

Podstawowe informacje związane z jaskrą

Jaskra to choroba, która powoduje przewlekłe uszkodzenie struktury nerwu wzrokowego. Nerw ten jest odpowiedzialny za przekazywanie obrazów z oka do mózgu. Głównym czynnikiem powodującym rozwijanie się takiej choroby jest za wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe. Z drugiej strony warto jednak pamiętać, że na jaskrę chorują też osoby, u których nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości, jeśli chodzi o ciśnienie utrzymujące się w gałkach ocznych. To właśnie dlatego choroba ta jest bardzo problematyczna.

Profesjonalni lekarze okuliści potrafią ustalić ryzyko rozwoju jaskry nawet w ramach standardowych badań w swoich gabinetach okulistycznych. Dzięki specjalnej soczewce, okulista przeprowadza badane dna oka. Oprócz tego stosowane są nowoczesne urządzenia przeznaczone do przeprowadzania badań ciśnienia wewnątrz gałek ocznych. Badania te wykonuje się bez, jak również z rozszerzaniem źrenic przy pomocy specjalnych kropli. Oprócz tego dzięki nowoczesnym technologiom można badać grubość nerwu wzrokowego, którą następnie porównuje się z odpowiednią normą.

Trzeba mieć na uwadze to, że jaskra powoduje nieodwracalne uszkodzenia narządów wzroku. Proces leczenia jest więc nakierowany na zatrzymaniu albo maksymalnym spowolnieniu postępowania choroby. To z tego powodu kwestią kluczową jest regularne przeprowadzanie badań diagnostycznych umożliwiających odpowiednio szybkie wykrycie schorzenia. Wyspecjalizowani lekarze promujący się hasłem okulista warszawa są w stanie leczyć jaskrę wykorzystując różne krople, przeprowadzając zabiegi laserowe, a także chirurgiczne.