Breaking News

Jakie są wskazania do spirometrii i gdzie ją wykonać?

Kiedy powinniśmy wykonać spirometrię? Jakie są wskazania do tego badania? Gdzie zapisać się na spirometrię? Nasz tekst dostarczy Ci przydatnych informacji, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Kiedy warto wykonać spirometrię?

Spirometria jest badaniem diagnostycznym, które wykonuje się przy podejrzeniach schorzeń układu oddechowego.

Najczęściej to właśnie spirometria zalecana jest, gdy zachodzi podejrzenia astmy lub przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Jednak to nie wszystko, ponieważ tego typu badania warto wykonać również wtedy, gdy występują duszności lub świszczący oddech. Wskazaniem do wykonania spirometrii są również bóle w klatce piersiowej, wydłużona faza wydechu lub sinica. Spirometria może być także zalecana przy występujących cechach rozedmy, czy wtedy, gdy dokucza nam przewlekły kaszel z dużą ilością wydzieliny. Dodatkowo tego typu badania zalecane są również osobom z powracającymi infekcjami, czy w ramach profilaktyki, gdy palimy papierosy. Kontakt z substancjami toksycznymi w środowisku pracy również zachęca do tego, by od czasu do czasu wykonać profilaktyczne badanie diagnostyczne układu oddechowego. Lekarz może też podjąć decyzję o skierowaniu na spirometrię wtedy, gdy inne badania diagnostyczne wykażą jakieś nieprawidłowości, w tym na przykład po RTG klatki piersiowej.

Jakie są wskazania do spirometrii i gdzie ją wykonać?

Gdzie wykonać spirometrię?

Spirometrię można wykonać w wielu różnych punktach medycznych, a ich wybór zależy od nas, jak również od rodzaju posiadanego ubezpieczenia. Jeśli jesteśmy zwolennikami opieki medycznej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, to możemy szukać placówek, które świadczą darmową pomoc. Jeśli chętniej stawiamy na wsparcie prywatnych placówek, to również istnieją szanse na to, by wykonać spirometrię i to praktycznie od ręki. Wystarczy tylko wybrać najlepszą placówkę, a nie tylko zapewnimy sobie wsparcie ze strony najlepszych specjalistów, ale również badanie zostanie wykonane bardzo szybko i w bardzo przyjaznej atmosferze.