Breaking News

Jakie kwiaty wieloletnie sadzić w ogrodzie?

Wieloletnie kwiaty do przydomowych ogródków cieszą się wielką popularnością wśród właścicieli ogródków, ponieważ są łatwe w pielęgnacji i cieszą oko przez kilka lat.

Dlaczego warto wybrać kwiaty wieloletnie?

Z reguły kwiaty wieloletnie nie wymagają specjalnych warunków uprawy i nie są kapryśne. Wieloletnie kwiaty żyją długo, zachwycają nas zaraz po stopieniu śniegu, kwitną wcześniej i zazwyczaj są mrozoodporne. Opieka nad bylinami jest na ogół łatwiejsza niż opieka nad roślinami jednorocznymi. Często wieloletnie kwiaty do ogrodu powtarzają kwitnienie, a to kolejny dodatkowy plus tych roślin. Oprócz kwitnących bylin do ogrodu jest też sporo roślin o niepozornych kwiatach, ale ozdobnych liściach, które są niezbędne do wykonania kompozycji kwiatowych.

Jak sadzić wieloletnie kwiaty?

Wieloletnie kwiaty ogrodowe sadzi się z wykorzystaniem nasion lub można kupić kłącza, lub już dorosłą roślinę w pojemniku. Z kolei najpiękniejsze hosty można swobodnie sadzić z innymi roślinami. Kupując dorosłą roślinę, kieruj się jej wyglądem: nie powinna wyglądać na zwiędłą. Ponadto byliny ogrodowe w pojemnikach powinny być uprawiane w tym samym pojemniku. Suszone i chore łodygi trzeba natychmiast usunąć. Roślin nie należy przesuszać, a torf powinien być wilgotny. Kłącza przed sadzeniem należy zakopać w skrzynce z ziemią (ale nie posadzić).

Jeśli chcesz sam wyhodować piękne, wieloletnie kwiaty do ogrodu, w żadnym wypadku nie wysiewaj nasion bezpośrednio do ziemi. W przypadku bylin odpowiednia jest tylko metoda sadzonkowa. Na tego rodzaju rośliny wywierana jest duża „presja” środowiska, nie mogą one kiełkować w otwartym terenie.

Sadzenie i pielęgnacja bylin

Przed posadzeniem kwitnących kwiatów takich jak lilia drzewiasta należy przygotować glebę i zastosować nawozy organiczne i mineralne.

Nawozy należy stosować w zależności od potrzeb konkretnej rośliny, którą planujesz sadzić. W przypadku silnie rosnących i pnących roślin dawka nawozu powinna być niższa. W tych roślinach duża ilość nawozu może powodować rozwój ulistnienia kosztem kwitnienia.

W zależności od konkretnych kwiatów wieloletnich do ogrodu, w razie potrzeby konieczna jest zmiana składu gleby (np. jeśli gleba jest w jakimś miejscu zbyt kwaśna, należy ją wzbogacić wapnem). Niektóre byliny wieloletnie należy sadzić dopiero 2-3 dni po wzbogaceniu gleby.